Świat pieców

Ogrzewanie domu to duże wyzwanie, zwłaszcza w polskim klimacie. Osoby, które muszą swoje domy ogrzewać dość powszechnie narzekają na znaczne koszty i szukają sposobów na ich obniżenie, jednak nie zawsze jest to proste. Typowy dom jednorodzinny jest ogrzewany za pomocą pieca i to nie jest nic nadzwyczajnego. Jest jednakże kwestią najzupełniej otwartą, w jakiej technologii ów piec będzie wykonany i na jakim paliwie będzie bazował.

Możliwości w tym zakresie jest wiele, a co za tym idzie rozmaicie kształtują się związane z tym wydatki. Drewno nadal w cenie Chyba najprostszym i jednym z najtańszych sposobów na ogrzewanie domu jest korzystanie z pieca na drewno. Ten naturalny materiał paleniskowy jest łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Jeśli się postaramy, jesteśmy w stanie nawet uzyskać drewno opałowe za darmo, choć oczywiście należy stanowczo odradzić pozyskiwanie go w sposób niezgodny z prawem.

Czasami jednak uzyskujemy dostęp na przykład do fragmentów drewna o charakterze poprzemysłowym i co za tym idzie mamy możliwość wykorzystać je do palenia w piecu. Dość dużą popularnością cieszy się także brykiet drewniany, który można używać zarówno jako opał w piecu, jak też przy robieniu grilla. Koszt jego zakupu jest nieco wyższy niż drewna nie poddanego żadnej obróbce, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii produkcji brykiet tego rodzaju wykazuje znacznie wyższą wydajność niż zwyczajne drewno. Jednocześnie opalanie drewnem ma pewne walory ekologiczne, ponieważ ilość szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery wraz ze spalaniem drewna nie jest tak wysoka jak w przypadku spalania węgla.

Alternatywny opał Skoro jesteśmy przy drewnie, warto wspomnieć także o pellecie drewnianym. Stopniowo zyskuje on coraz większe uznanie, wypierając brykiet. To specjalnie przygotowane drobne kawałki drewna po obróbce fabrycznej, które można wykorzystywać w odpowiednio wykonanych piecach. W rynkowej ofercie bez trudu znajdziemy piece na pellet.

Jego plusem jest niska cena i spora wydajność, dlatego przy ogrzewaniu domu oraz wody bieżącej sprawdzi się bardzo dobrze. Ponadto sporym uznaniem konsumentów cieszy się eko-groszek jak i piece przystosowane do jego spalania. Gazowe też popularne Pewna część użytkowników sięga po piece na gaz. Trzeba tu wyróżnić w szczególności piece kondensacyjne, które zapewniają jeszcze lepszą wydajność niż te tradycyjne.

Swoje szczególne właściwości zawdzięczają technologii odzyskiwania energii cieplnej z pary wodnej, więc udaje im się zużyć znacznie mniej paliwa, wytwarzając jednocześnie większą ilość energii. Pamiętajmy przy tym, że w wielu domach jednorodzinnych piece mają zadanie dwojakie. Z jednej strony zapewniają ciepło w pomieszczeniach, a z drugiej ogrzewają wodę do codziennego użytku. Oznacza to, że do ich prawidłowego działania niezbędne są odpowiednie sterowniki, dziś głównie elektroniczne.